2003 Yılından Günümüze...

ETB Contact Center 2003 yılının kasım ayında Hollanda ve Avusturya’ ya çalışan ilk çağrı merkezi olarak hizmet vermeye başlamıştır. Çağrı Merkezi, Danışmanlık ve Telemarketing alanlarında faaliyet gösteren ETB Contact Center, 2004 yılında Avrupa merkezli partnerleri ile yaptığı çalışmaları sonucunda büyük bir büyüme trendi yakalamıştır. ETB Contact Center, bütün projelere aynı titizlikle yaklaşmayı ve şirket adını yaptığı projelerdeki kalitesiyle duyurmayı ilke edinmiştir. İş ortaklarına verdiği hizmet kalitesinin her geçen gün arttırılması adına, çalışan personelin eğitimi ve alt yapının geliştirilmesini sağlamaktadır. Kalite adına yaptığı bu çalışmaları ISO9001 ile de belgelendirmiştir.

ETB Group 7 ilde 500 seat’lik alt yapısı ile 7 gün 24 saat Türkiye ve Avrupa’ya kesintisiz hizmet vermektedir.İş ortaklarının talep ve ihtiyaçları doğrultusunda kalitesinden ödün vermeyerek her zaman en uygun maliyetle iş ortaklarını temsil etmektedir. Teknolojik altyapısını sürekli geliştiren, inbound, outbound, e-mailing, SMS tanıtım çalışmalarının her türlü uygulamasında etkin süreç yönetimleri olan, çok hızlı aksiyon alabilen bir iletişim merkezidir.

ETB Contact Center kaliteden asla ödün vermediği insan kaynağı ile gelişmiş ve gelişmeye devam eden teknolojik altyapısı ile hızlı aksiyon alma kabiliyeti ile Hollanda , Almanya , Belçika, Avusturya, Türkiye’de, aktif olarak Sağlık’tan İnşaat’a, Derneklerden, kamu kuruluşlarına kadar İngilizce, Almanca , Flemenkçe ve Türkçe dillerinde verdiği hizmet ile yerli, yabancı ve uluslararası birçok şirket ile işbirliği içerisindedir.

Müşterilerini en iyi şartlarla temsil etmeyi hedef haline getiren ETB Contact Center, sıradan bir outsourcing çağrı merkezi olmanın dışına çıkmıştır. Müşteri memnuniyeti ve satış çalışmalarında esnek süreç yönetimi ile markanızı kendi markası olarak benimseyerek değerini arttırmak için her kademesinde fark yaratmayı, farklı uygulamalara danışmanlık etmeyi gelenek haline getirmiştir.

Şu an İstanbul Ataşehir, İstanbul Eyüp, Ankara, İzmir, Denizli, Antalya, Trabzon ve Karaman da kurulu 8 çağrı merkezimizde 500 seatlik altyapısı ile Avusturya, Belçika, Hollanda, Almanya ve Türkiye’ de çeşitli projelere hizmet vermiş ve vermeye devam etmektedir.

Web Sitesi için Tıklayınız